kontakt-dermatit-temasa-bagli-cilt-iltihabi Mining Price | Dunyanın Maden Portalı
logo
23 Mayıs 2015 Cumartesi

Kontakt Dermatit (Temasa Bağlı Cilt İltihabı)9

Kontakt dermatit, derinin hassasiyet oluşturan bazı maddelerle teması sonucunda gelişen tepkisel, allerjik bir hastalıktır.Nikel, krom, civa kontakt dermatite en sık neden olan metallerdir.
abortion pill prescription abortion pill on line abortion pill


Kontakt dermatit, derinin hassasiyet oluşturan bazı maddelerle teması sonucunda gelişen tepkisel, allerjik bir hastalıktır. Allerjik kontakt dermatitin en sık görülen nedenleri; antiseptik ajanlar, bitkiler (zehirli sarmaşık), lokal uygulanan ilaçlar, güneşten koruyucu, kozmetik ve parfümlerdir Bunların yanında nikel ve diğer metalleri de alerjik maddeler kategorisinde değerlendirmek gerekir.
          Nikel, krom, civa kontakt dermatite en sık neden olan metallerdir. Özellile nikel; mücevher, kemer tokası, kol saati gibi birçok maddede bulunur. Ayrıca elbiselerdeki fermuar, kanca ve gözlük çerçevelerinin yapımında da nikelden yararlanılır. Nikel ile birlikte kromun kullanıldığı malzemeler, nikele duyarlı olan kişilerde krom kaplamalı maddelere de tepkiler gösterilmesine yol açabilir. Çimento, deri, bazı kibritler, boyalar ve paslanmayı giderici bazı ürünlerin içinde bulunan kromatlar da çok sık alerjik dermatite sebep olurlar. Madenci ve maden işçilerinin yanında otomobil, kaynak, çimento, döküm işleri ve yol yapımında çalışanlarda sık rastlanılan bir durumdur.
          Parfüm, losyon ve kozmetikler de allerjik kontakt dermatite neden olabilir. Bazi kişiler kozmetik ürünlerdeki koku maddelerine duyarlıyken bazıları da. kozmetik maddelerin bozulmasını engellemek için eklenen “koruyucu maddelere” karşi alerjik tepki verebilirler. Deterjan, sabun, temizleyici, asit, alkali, organik çözücüler (dizel yağı, akaryakıt, gaz, tiner, benzen, aseton) ve bazı lokal uygulanan ilaçlar (katran, antralin, potasyum permanganat, jansiyon moru) deri yüzeyindeki yağlı koruyucu tabakayı yok ederek tahrişe neden olurlar. Bu şekilde meydana gelen deri hastalıklarına irritan dermatit denir.
          Nikel ve krom madenlerinde çalışanlarda sık görülen kontakt dermatitin başlıca belirtileri deri üzerindeki kızarıklık ve su dolu kabarcıklardır. Bu kabarcıklardan patlamasıyla sızan sıvının bulaşıcılığı yoktur. Patlamanın ardından söz konusu bölgelerde pullanma ve kabuklanma oluşur. Gittikçe sertleşen deri yüzeyinde şiddetli kaşıntıların görülmesi de önemli bir diğer belirtidir. Nikel hassasiyeti bulunan kişilerde terleme, dermatiti şiddetlendirir. Nikel içeren objelerin terli bir deriye temasindan 15-20 dakika sonra deride kaşinti başlar: Döküntü bir iki gün içinde gelişir. Terleme yok ise ayni objelerin saatlerce temasi herhangi bir probleme neden olmaz. Çok ağır seyreden olgularda göz ve yüz bölgelerinde şişmelere rastlanır.
          Fizik muayene ve sorgulamayla allerjik dermatite sebep olan maddenin tespit edilememesi durumunda yama testi uygulanır. Kolay ve güvenilir bir yöntem olan yama testinde muhtemel alerjenin (alerji yapan madde) çok ufak bir miktarı deriye uygulanıp bantlanır ve iki sonra test bölgesi açılır. Uygulama bölgesindeki küçük kırmızı döküntü, ilgili maddenin temasına bağlı dermatitin işaretidir.
          Kontakt dermatitten korunmak için öncelikle alerjik tepkiye neden olan madde ve ürünlerden uzak kalınmalıdır. Eğer temas gerçekleşmiş ise, deri hemen su ve sabunla ovulmalıdır..Kaşıntıyı önlemek için antihistaminikler kullanılmalıdır. Kabarcıkların patlamamış olduğu durumlarda iltihaplı bölgeye (1 litre su ve 50 mililitre sirke karıştırılarak hazırlanan) ıslak soğuk kompres uygulanır. En etkili tedavi kortizondur. Hafif derecede tepkilerin görüldüğü dermatitlerde düşük kortizon içerikli kremler kullanılabilir. Hastalığın şiddetine göre, kortizon içeriği değişen ürünler tercih edilir. Belirtiler enfekte olmadığı (mikrop kapmadığı) ve kaşıntının çok fazla olmadığı vakalarda alerjik kontak dermatit iz bırakmadan iyileşebilir.

Tarih: Oct 16 2010 12:00AMReklam

Miningprice.com Ana Sayfanz Yapn | Ana Sayfa | Yazarlar | Maden Haberleri | Kurlar | Kariyer | Talepler | Maden Firmalar | Video Galeri | Resim Galeri | Reklam | yelik Avantajlar | letiim |

Copyright - 2013- Miningprice.com Maden Portal Maden Haber - Tm Haklar Sakldr.